Całe moje życie zawodowe związane jest z realizacją różnorodnych zdarzeń artystycznych. Wszystko zaczęło się w 1977 r., wraz z podjęciem etatowej pracy w Staromiejskim Domu Kultury we Wrocławiu, a potem w klubie „Bakara”. Tam zrodziły się pomysły artystyczne, które do dziś są kontynuowane (np. Nocne spotkania literacko–muzyczne – pierwsza edycja w 1978 r.), różnorodne programy artystyczne, realizowane przez twórców uznanych, jak i początkujących.
Również w „Bakarze” doszło – w roku 1983 lub 1984 – do pierwszej publicznej prezentacji [we Wrocławiu? w Polsce? ] odtwarzacza płyt kompaktowych, a także pokazów koncertów i filmów z płyt gramowidowych. Oferując znakomitą muzykę, gościliśmy najbardziej popularnych prezenterów Polskiego Radia, m.in. Tomasza Beksińskiego, Tomasza Szachowskiego, Piotra Kaczkowskiego, Jerzego Kordowicza.
Od 1991 r. kierowałem klubem „Firlej”, przekształconym potem w Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej”. Oprócz dotychczasowych działań, pojawiły się zupełnie nowe pomysły: prezentacje wysokiej klasy aparatury audio oraz entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność cykl koncertowy Jazz na piętrze (T.Stańko, L.Możdżer, M.Napiórkowski, A.Lesicki, H.Miśkiewicz, T.Szukalski, „Miłość”, „Łoskot”, „Simple Acoustic Trio”). Kolejną propozycją były cykliczne Przystanki Kabaretowe. Tam także miały miejsce m.in.: premiera płyty Bosa Anny Jopek, prezentacje kabaretów „Elita”, „Potem”, „Mumio”, grup z nurtu poezji śpiewanej – „Wolna Grupa Bukowina”, „Stare Dobre Małżeństwo”, „Czerwony Tulipan”. Wtedy też rozpoczęła się trwająca do dziś współpraca z Grzegorzem Turnauem.
Od 2003 r., jako dyrektor wrocławskiego Centrum Sztuki „Impart”, podjąłem kolejne wyzwania – trzy edycje „Przeglądu Piosenki Aktorskiej”, reaktywacja i realizacja „Jazzu nad Odrą” (łącznie sześć edycji), prestiżowe dla miasta festiwale: „Muzyka Polonica Nova”, „Muzyka Electronica Nova”, „Non Stop Wrocław”, festiwal muzyki organowej „Non Sola Scripta”, realizacja ważnych imprez okolicznościowych, m.in. z okazji obchodów 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej, Święta Niepodległości i wielu innych.
W dysponującym wspaniałą bazą i możliwościami technicznymi „Imparcie” realizowaliśmy własne projekty artystyczne, występy artystów krajowych i rozwijaliśmy działalność impresaryjną, zapraszając wybitnych twórców z Europy i świata. Na scenie „Impartu” publiczność mogła obejrzeć takich wykonawców, jak: „E.S.T. Esbjörn Svensson Trio”, „Bobo Stenson Trio”, Brad Mehldau.
W swych poczynaniach zawsze starałem się w sposób szczególny, z szacunkiem traktować twórczość i twórców działających w naszym mieście.
W roku 2009 rozpocząłem prywatną działalność artystyczną jako Piotr Guzek Impresariat. Skupiam się teraz na realizacji trzech cykli zdarzeń: koncerty w ramach projektu „Akustyczny Jazz”, „Audiofil” – spotkania dla miłośników wysokiej klasy aparatury audio, a po trzech latach przerwy, wracam do idei „Nocnych spotkań literacko–muzycznych”. W następnych latach swoją ofertę rozszerzę o promocję ludzi młodych, uprawiających muzykę klasyczną, jak również poświęcę więcej uwagi swojej pasji, jaką jest fotografia.
W ubiegłym roku zrealizowałem plenerową wystawę „Dialog osobowości”. Obecnie, wspólnie z Piotrem Biskupskim (autorem wykonanych na podstawie zdjęć mojego autorstwa prac w jednej z technik fotografii szlachetnej w gumie), przygotowujemy ekspozycję 30 prac ukazujących najbardziej prestiżowe zdarzenia muzyczne, które odbyły się na przestrzeni kilku lat we Wrocławiu. Wystawa będzie prezentowana w Filharmonii Wrocławskiej.
Ktoś zapyta: dlaczego pragnę nadal organizować różnorodne zdarzenia artystyczne? Dlatego, że – mając spore doświadczenie – nadal czuję wielką potrzebę, aby z Wami, Drodzy Słuchacze i Widzowie, dzielić się swoją wrażliwością.
Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w moich projektach.
Piotr Guzek